این سه نفر...

 

 پیام شماره 2

 

درود بر شما دوستان هنرمندم.

 

در این پست سعی دارم کمی درباره تیم هنری جدید اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، از معاونت هنری، رئیس اداره هنری و کمی هم درباره خودم مطالبی رو عنوان کنم تا دوستانی که کمتر ما را می شناسند، اطلاعات کافی داشته باشند.

از زمان تفکیک شدن دو معاونت فرهنگی و هنری، اتفاقات خوبی جریان پیدا کرده است. مدتی بود همه اهالی فرهنگ و هنر از وضعیت سیاستگزاری و هدایت امورات فرهنگی و هنری گله مند بودند. این موضوع نه به سبب ضعف مدیریتی آقای فلاح (معاون سابق فرهنگی و هنری) بلکه به دلیل حجم وسیع فعالیت ها و نبود شرایط مناسب هماهنگ به وجود آمد. آقای فلاح در حد و اندازه خودشان، مدیر توانمند و آگاهی بودند و من شخصاً از روحیات و اندیشه های مفید ایشان در راستای رشد و توسعه مسائل فرهنگی و هنری اطلاع داشتم. اگرچه همه انسان ها دارای نقاط ضعف و قوت هستن اما بدون شک دوره مسئولیت آقای فلاح می توانست با همراهی برخی افراد، درخشان تر نیز باشد. در هر حال ما هرگز زحمات ایشان را فراموش نخواهیم کرد.

به هر روی، پس از بحث و بررسی نهایی در خصوص معاونت فرهنگی و هنری، دکتر ابراهیمی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصمیمی قطعی و آگاهانه در این باره اتخاذ کردند و نتیجه آن نهادن مسئولیت خطیر معاونت هنری بر دوش محمد (محسن) محمدی، سپردن کلید هدایت امور هنری به سید رضا عمرانی نسب و اتاق کارشناسی تئاتر نیز به بنده واگذار شده است. اتاقی که درباره آن چیزهای زیادی خواهید شنید. عده ای از همین ابتدا، نظرات تخریبی و ویرانگر خود را آشکارا منتشر کردند؛ اگرچه هنوز فرصت کاملی برای ارائه عملکرد ما پدید نیامده. زمان حضور ما، زمان جمع بندی دولت دهم و پایان بسیاری از سیاست های دولت گذشته بوده که با روی کار آمدن دولت جدید و تغییرات کلان در سطح مدیران ارشد کشوری و ارائه سیاست ها و راهبردهای تازه، به کمی زمان نیاز خواهیم داشت تا هر چیزی را در جای خودش مورد چالش قرار دهیم. مسائل کوچک و بزرگی که هر کدام در زندگی تک تک هنرمندان نقش بسزایی خواهند داشت. موضوعاتی که اگرچه پیش پا افتاده می نمایند اما در بطن خود توجه بسیاری را می طلبند، چه بسا همین امورات دم دستی ریشه ی بسیاری از مصیبت های ماست.

و اما معرفی:

طی مدتی که با دو دوست عزیزم، هم در کسوت مقامات مسئول و هم به عنوان دوستان صمیمی همنشین و همکلام بودم، مولفه های مثبت بسیاری در کاراکتر و رفتارشان یافتم که سعی می کنم در ارائه شناختنامه این دو سرور گرامی از مشاهدات عینی خودم استفاده کنم. بدیهی است در ارائه شناختنامه این عزیزان از اغراق و دروغ پردازی پرهیز خواهم کرد به دو دلیل: 1. ارتباط ما سه نفر بسیار صمیمی، صادقانه و بدون حاشیه است 2. اگرچه همگی در مقام اداری خود، تابع قوانین و سلسله مراتب هستیم، اما همواره خرد جمعی نزد ما حرف آخر را خواهد زد. و این به سبب منش این دو هنرمند در شیوه مدیریتی است که اتخاذ کرده اند. بنابراین هر آنچه درباره شان می گویم با واقعیت منطبق و خلاف آن برای من تاکنون ثابت نشده است. توجه کنید، بسیاری از مواردی که به عنوان معرفی این دو بزرگوار خواهم آورد مربوط به مطالعه عینی ست که از میان حرف ها، عملکردها و کردارشان بدست آورده ام و یا به بیانی دیگر، مستقیم از خودشان پرسیده نشده. همچنین در این شناختنامه از پرداختن به نکات منفی شخصیتی دوستان اجتناب خواهم کرد چراکه معتقدم باید همیشه به نقاط مثبت انسان ارزش نهاد، چه بسا تاکنون نکات منفی قابل بحثی مشاهده نکردم. از طرفی بحث ما بررسی آن دسته از خصوصیاتی ست که می تواند در تصمیم گیری مسئولیت اداری چالش برانگیز باشد.

محمد (محسن) محمدی؛ معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد

اسلامی مازندران

 

 

 

مردی با انرژی پایان ناپذیر

محمدی، با توجه به علاقه بسیاری که به عکاسی و سینما داشته، تحصیلات کارشناسی خود را نیز در زمینه سینما از دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر تهران پی گرفته و فارغ التحصیل شده است. او در بسیاری از پروژه های دانشجویی به عنوان کارگردان، مدیر فیلمبرداری و مشاور حضور فعال داشته. مطالعات او در زمینه رشته تخصصی اش تا آنجایی که می دانم و گفتگو کرده ایم بسیار گسترده و دایره وسیعی را در بر می گیرد. از ویژگی های بارز او توضیح و تشریح دقیق و با علاقه یک موضوع، به همراه ارائه جزئیات است که در جذب مخاطب خود تا حدود زیادی موفق است. کمتر و یا شاید هرگز عصبانیت و اندوه او را نخواهید دید. بیش از هر کس دیگری در تصمیم گیری صبور است و هرگز در خصوص موضوعی تاکنون عجولانه و بدون اندیشه تصمیم نگرفته است. به بیانی دیگر او تنها در صورتی تصمیم می گیرد که به تمامی زوایای یک موضوع فکر شده باشد. او بسیار گشاده رو و صمیمی ست و از دوست و نادوست به گرمی استقبال می کند. موضعی که بسیاری از مدیران به محض کسب قدرت در آن تغییر می کنند و در اصطلاح قیافه ای حق به جانب، خشک و رسمی به خود می گیرند. از دیگر نکات مثبت ایشان که به پیشبرد اهداف کمک شایانی می کند، گوش فرا دادن است. او بیش از اندازه به حرف های مخاطب خود چه هنرمند باشد، چه مقام مافوق و چه کارمند زیردست گوش فرا می دهد. ویژگی که بسیاری از آن بی بهره اند. کم نیستند کسانی که به جای گوش فرا دادن به دنبال گوش شنوا می گردند تا از وجوه پوشالی خود بگویند و حوصله مخاطب را ویران کنند.

محمدی، در کنار مسئولیت معاون هنری، ریاست اداره امور سینمایی را نیز بر عهده دارد. حوزه ایی که به استناد سخنان سینماگران جوان استان با حضور ایشان دچار تحولات مفیدی شده است. این نشأت گرفته از علاقه او به هنرمندان همه حوزه ها و درک عمیق از وضعیت هنری آنهاست. محمدی شاید تنها معاونی در تاریخ این اداره کل بوده که خود هنرمند و علاقه مند به هنرمندان است. بارها شاهد بودم که با فراق بال و آرامش به دردل ها و مطالبات هنرمندان گوش فرا داده و همه توان خود را به کار بسته تا بتواند مسیری برای حل مشکل آنان بیابد. همچنین او علاقه بسیاری دارد که تیم هنری اداره کل در اجراهای تئاتر، نمایشگاه ها، کنسرت های موسیقی، سالن سینما و بسیاری موارد دیگر حضور یابند و از نزدیک با آثار هنرمندان مواجه شوند. همچنین او هرگز از مواضع به حق هنرمندان نمی گذرد و بارها به چشم دیده ام که برای احقاق حق یک هنرمند هر چند ناچیز با همه انرژی پا پیش گذاشته. در این زمانه که همه دچار تنهایی مزمن هستیم و از آن گریزان، بهترین چیز در محل کار با همه هجمه هایش، حضور شخصی دوست داشتنی چون محسن محمدی ست. برادر، دوست و با ادراکی بی نظیر.

از محمدی همین قدر بگویم که در شیوه مدیریت خود همدلی، یکپارچگی، نظم و توجه به هنرمندان را بسیار جدی دنبال می کند و پایه مدیریت خود را روی کار گروهی و استفاده از خرد جمعی کارشناسان و هنرمندان پی ریزی نموده است.

 

سید رضا عمرانی نسب؛ رئیس اداره هنری

 

 

مردی برای تمام فصول

این لقب به نظر بنده شایسته مرد دوست داشتنی از دیار رستم دستان، سیستان بزرگ است. براستی می توانی در هر مشکلی روی اندیشه و معرفت سیدرضا عمرانی نسب حساب کنی. مردی از خانواده خودمان. از جماعت بزرگ تئاتری.

عمرانی نسب، با توجه به آنچه دریافته ام از کودکی علاقه بسیاری به بازیگری و هنر تئاتر داشته است. او در بسیاری از نمایش های استان سیستان حضور پرشور داشته و تحصیلات کارشناسی خود را در گرایش بازیگری در دانشگاه بوشهر به پایان رسانده است. رزومه هنری او پر است از ایفای نقش های متعدد که هر کدام تجربه ای نو از انسانی تازه را برایش به ارمغان آورده. عکس ها و فیلم هایی که از او در نقش های مختلف دیده ام گویای علاقه و جدیت او در این هنر پایان ناپذیر است. او در کارنامه خود بازی در نمایش های مختلف برای اجرای عمومی و جشنواره، نویسندگی و گویندگی رادیو، بازی در فیلم های سینمایی صاحب عنوان و بازی در سریال هایی متعدد تلویزیونی را دارد. مردی با حال و هوای صمیمی مردم جنوب، با قلبی رئوف و پر احساس. علیرغم مدت کوتاه آشنایی که من با او داشتم، هرگز رفتار، گفتار و کرداری ریاکارانه و خالی از صداقت ندیده ام.

او در مناسبات اداری بسیار جدی و پایبند قانون است و هرگز کمر قانون را خم نمی کند مگر جایی که انسانیت بالاتر از قانون ایستاده باشد. در مدت بسیار کوتاهی که میهمان سرزمین ما بوده با بسیاری از هنرمندان تئاتر همدل و همکلام گشته و همواره از مصاحبت با تئاتری ها استقبال می کند. هدف بزرگ او بر اساس آنچه از صحبت هایش دریافتم شکل  گیری نظم و توسعه فرآیند تولیدات هنری ست.

از ویژگی های خاص او  یکی آن است که بسیار زود به ناملایمتی ها، دروغ پردازی و رفتارهای دوگانه واکنش نشان میدهد. چندین بار از خودش شنیدم که هیچ چیز به اندازه دروغ دیوانه اش نمی کند. در شناخت روابط و کاراکترهای پشت ماسک افراد نیز تبحر خاصی دارد که این باز هم نشأت گرفته از فن بازیگری ست. اگرچه بازیگر بسیار توانمندیست اما زندگی را بازی نمیکند! او همواره ساده و بی آلایش و بدون ماسک است. همان مرد شریف، با کاراکتری دارای ثبات، برای تمام فصول. اگرچه درازنای روزگار زخم های عمیق و کاری بر قلب او ایجاد کرده و زندگی سرشار از مشقت و رنج داشته اما همچون رستم سیستان استوار و ثابت قدم است. خندان و انرژی بخش. بسیاری کسان در برخورد ابتدایی با او دچار سوءتفاهم می شوند. شاید به خاطر محاسنش باشد اما در کسری از ثانیه می توانی هنرمند دوست داشتنی را در چهره اش دریابی.

 

 

او در بیش از هفتاد اثر هنری (تئاتر، رادیو، سینما و تلویزیون) حضور چشمگیر و اثرگذار داشته. سال های درخشانی به وسعت ربع قرن. از سال 1368 تا کنون. نگاهی بیاندازیم به چند رتبه هنری او :

دریافت جایزه سوم بازیگری از جشنواره(دانش آموزی)برای نمایش”نان ماشینی“؛ 1370

دریافت جایزه دوم بازیگری از جشنواره سوم برای نمایش”مرگ دیگری“؛ 1372

دریافت جایزه دوم بازیگری از جشنواره(سوره)برای نمایش”آدمک‌ها“؛ 1372

دریافت جایزه دوم بازیگری از جشنواره(سوره)برای نمایش”ایلغار“؛ 1374

دریافت جایزه سوم بازیگری از جشنواره نمایش کوتاه دانشجویان برای نمایش”مرگ دیگری“؛ 1379

دریافت جایزه اول بازیگری از جشنواره دانشجویی برای نمایش”جایی در میان خوک‌ها“؛ 1380

دریافت جایزه ویژه بازیگری از جشنواره دانشجویی منطقه‌ای شیراز برای نمایش”دعوت“؛ 1381

دریافت جایزه سوم بازیگری از جشنواره استانی برای نمایش”آینه پشت سکوت“؛ 1383

دریافت جایزه بازیگر دوم در نمایش شکلات  1391

دریافت مقام برتر بازیگری در جشنواره منطقه ای گرگان سال 1385

در پست های آینده جزئیات کامل رزومه هنری ایشان را برای اطلاع منتشر خواهم کرد.

 

و اما خودم:

محمد فضلی؛ کارشناس هنرهای نمایشی

فرزندی از خانواده تئاتر

کوتاه آغاز و به اتمام می رسانم. از سال 76 تئاتر را با گروه صبای ساری آغاز و تاکنون در جهان تئاتر می آموزم و درس پس می دهم.  مقطع کارشناسی را با گرایش ادبیات نمایشی در دانشگاه تنکابن به اتمام رساندم و دانشجوی ترم آخر (پایان نامه) کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشکده هنر و معماری هستم.

من نماینده شما خانواده تئاتری در این سیستم اداری هستم و با همه توان از حق مسلم تئاتری ها در زمینه های مختلف دفاع خواهم کرد. با اعتماد به نفس خواهم گفت که بنده در حیطه وظایف و تحصیلات خود کاملاً آگاه و هوشیار هستم و همه تلاشم را به کار خواهم بست تا با کارشناسی دقیق و استفاده از خرد جمعی، ظرفیت های لازم برای رشد هنر تئاتر را به وجود آورم. امید که با حمایت شما دوستان هنرمند بتوانم اتاق تئاتر را به درستی هدایت کنم.

این شرح حال مختصری بود برای آشنایی مختصر شما عزیزان با تیم هنری جدید. تلاش نمودم برخی خصوصیات و ویژگی های دوستانم را بیان نمایم تا با مردانی از جنس خودتان آشنا شوید و امیدوار باشید که ما از شما هستیم. به شما نوید میدهم که مقامات مافوق من توجه و علاقه ویژه ای به هنر تئاتر دارند و برای عبور از مشکلات تئاتر استان برنامه ریز و برنامه پذیر هستند. البته این بدان معنا نیست که ما به تنهایی خواهیم توانست همه چیز را سرجایش قرار دهیم بدون شک حمایت مدیرکل محترم و معاونت های دیگر این دستگاه، راه گشاست. ما در سیستم اداری با توجه به وجود چالش های بسیار به چیزهای بیش از حد بزرگ نمی اندیشیم. همواره از چیزهای قابل دسترس آغاز خواهیم کرد تا بنیان بسیاری از چیزهای بزرگ را نهادینه کنیم. مسیری که در حال پی ریزی آن هستیم بدون حضور ما نیز می تواند چالش ها را از میان بردارد با یک پیش شرط: حمایت و صبر و شکیبایی شما هنرمندان تئاتر .

در پایان معتقدم این پست شاید برای کسانی که در نظرات تخریبی خود این مسئولین را برای پست های مورد نظر بی سابقه و نابلد می دانستند مفید باشد. در پست های آینده، از برنامه های سال جدید در حوزه تئاتر سخن خواهم گفت. شما سروران هنرمند می توانید از طریق این وبلاگ با ما در ارتباط باشید و نظرات، اندیشه ها و راهبردهای خود را با ما در میان بگذارید. مسیر نقد عملکرد ما نیز برای شما هموار است. هر آنچه از نظر شما ایراد است بیان دارید. ما پاسخگوی شما در حد توان خواهیم بود. به امید حضور پر رنگ شما.

 

 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید